Aktualności

Marihuana skuteczniej łagodzi ból u mężczyzn niż u kobiet

Marihuana

Marihuana to używka, do produkcji której niezbędne są konopie indyjskie. Z niezwykłych właściwości tych ziół ludzkość korzysta od bardzo dawna. XX wiek przyniósł naukowa wiedzę o tych roślinach. Konopie są źródłem kilkuset różnych związków chemicznych. Zawierają terpeny, flawonoidy i kannabinoidy. Najciekawsze są te ostatnie, ponieważ nie znajdziemy ich w żadnych innych roślinach. Co ciekawe, organizm ludzki wytwarza endokannabinoidy, które są bardzo podobne do tych wytwarzanych w konopiach. Marihuana palona jest podobnie do papierosów. Konopny susz wytwarzany jest z kwiatostanów zwanych topami. Właśnie w tych częściach roślin jest najwięcej związku, który sprawia, że marihuana ma miliony użytkowników na świecie. Popularna trawka nie wszędzie jest ogólnie dostępna. W wielu krajach konopie i marihuana są zakazane prawnie. Polskie prawo także nie zezwala na uprawianie konopi, produkcję i sprzedaż narkotyku.

Marihuana i kannabinoidy

Kannabinoidy obecne w marihuanie różnorodnie działają na człowieka. Kannabinoidem psychoaktywnym i wywołującym tzw. haj jest THC. Związek ten wnika do mózgu w trakcie palenia skręta. Zaraz potem palący czuje znaczną zmianę nastroju. Pod wpływem THC nastrój staje się wesoły, lekki, beztroski, wręcz euforyczny. Intensyfikacji ulegają wszelkie doznania zmysłowe. Marihuana bardzo wyostrza zmysły i podkręca apetyt. Poza tym rozluźnia, relaksuje i wprowadza a w błogostan. Reakcja na THC może być bardzo silna i trwać do kilku godzin. Wszystko zależy od tego z jakich odmian konopi składa się susz obecny w skręcie. Psychoaktywny THC może wywoływać uzależnienie psychiczne. Polega ono na tym, że mózg przyzwyczaja się do regulowania emocji i zachowań przez ten związek. Niepsychoaktywnym kannabinoidem w marihuanie jest CBD. Wykorzystuje się go w lecznictwie do łagodzenia objawów chorobowych.

Marihuana skuteczniej łagodzi ból u mężczyzn niż u kobiet

Niektórzy uważają, że marihuana rekreacyjna może być skutecznym antidotum na ból. W pewnym eksperymencie, 42 uczestników po wypaleniu skręta trzymało dłoń w lodowatej wodzie. W porównaniu z trzymaniem jej bez palenia marihuany, po wypaleniu skręta mężczyźni wytrzymywali dużo dłużej. Można więc powiedzieć, że THC zwiększyło ich tolerancję na ból. Kobiety biorące udział w badaniu nie stwierdziły różnicy w odczuwaniu bólu bez palenia skręta i po jego wypaleniu.