Aktualności

Legalizacja medycznej marihuany w Polsce

Marihuana rekreacyjna

Marihuaną rekreacyjną nazywamy popularną trawkę stosowaną w celu dostarczenia sobie przyjemności i niesamowitych wrażeń zmysłowych. Podobnie jak inne substancje odurzające, marihuana czasowo oddziałuje na mózg, a tym samym na odczucia, nastrój, reakcje i zachowanie palacza. Narkotyczne działanie marihuany zawdzięczamy obecnym w konopiach indyjskich psychoaktywnym związkom chemicznym. Nauka bada je od wielu lat. Najlepiej poznanym związkiem tego typu w konopiach jest tetrahydrokannabinol THC. Związek ten wnika do mózgu już w trakcie palenia skręta. Bardzo szybko zmienia nastrój palącego na lekki, wesoły, zabawowy i euforyczny. Intensyfikuje też doznania zmysłowe, a więc wrażenia wzrokowe, słuchowe, dotykowe, smakowe i węchowe. Z marihuany rekreacyjnej korzystają miliony użytkowników na świecie. W samych Stanach Zjednoczonych skrętów używa kilkanaście milionów osób.

Marihuana, legalna czy nie?

Marihuana użytkowana jest przez ludzkość od tysięcy lat. Pierwsza delegalizacja tej używki miała miejsce w latach trzydziestych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Wprowadzono ją po tym jak zorientowano się, że palenie trawki może szkodzić zdrowiu i uzależniać. W ślad za Ameryką poszły inne kraje (w tym kraje europejskie) i wprowadziły delegalizację konopi indyjskich i marihuany. Pierwsza zmiana tej sytuacji nastąpiła w roku 2016, gdy prezydent USA Barack Obama zalegalizował marihuanę w czterech stanach. W Europie również obserwuje się powolny odwrót od całkowitej delegalizacji tego narkotyku. W szczególności dotyczy to marihuany użytkowanej w celach medycznych. Największym centrum konopnym w Europie jest Holandia, gdzie marihuana nigdy nie była zakazana.

Legalizacja medycznej marihuany w Polsce

Walka o to, by polscy chorzy mogli korzystać z medycznych preparatów konopnych trwała dobre kilka lat. W międzyczasie, lekarz stosujący preparaty konopne do leczenia padaczki lekoopornej u dzieci został zwolniony z pracy w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Aresztowano również osoby, które próbowały sprowadzać z zagranicy olej konopny stosowany w różnych schorzeniach. Wszystko to jest już przeszłością, ponieważ w październiku 2017 r. polski parlament zalegalizował medyczną marihuanę. Legalizacja ta obejmuje medyczne preparaty konopne sprowadzane z Holandii i Stanów Zjednoczonych. Nie ma niestety zezwolenia na prowadzenie hodowli konopi, z których preparaty te są produkowane. Efekt jest taki, że preparatów tych na polskim rynku jest zdecydowanie za mało.